Fenntartható környezetvédelmi célok
DURABee
Ki viseli gondját a méheknek?

Miért a DURAbee?

Mit csinálnak a méhek télen?
A méhek a telet egy téli fürtben töltik
Amint megérzik a hideg téli hónapok közeledtét, és csökkenek a nyári nektárforrások, a méheknek teljesen új túlélési stratégiára kell váltaniuk. Ahelyett, hogy rendszeres időközönként elhagynák a kaptárat, nektárgyűjtés céljából, azzal a feladattal találják szembe magukat, hogy egymást melegen tartsák. Ha odakint hideg van, a méhek összebújnak, hogy melegen tartsák magukat. "Téli fürtöt" alkotnak.
Ahogy nyáron is, a méhek csapatként működnek. Amint a külső méhek túlságosan kihűlnek, helyet cserélnek azokkal a méhekkel, akik a csoport magjában felmelegedtek. Csak a méhkirálynő marad végig a fürt közepén, ahol mindig melegen tartják. A méhek télen hónapokig a kaptárban maradnak.
Összebújva és reszketve próbálnak túlélni
A csoportosulás nem az egyetlen téli stratégiájuk. Amikor a hőmérséklet 10 °C alá csökken, a méhek elkezdenek reszketni, hogy melegen tartsák a kaptárat. Az endotermikus hőtermelésre való képességük megakadályozza, hogy a méhek kihűljenek vagy éhen haljanak, még akkor is, ha a hőmérséklet -10°C alá csökken. A méhek azonban csak egy napig tudják melegen tartani a kaptárt a remegés által. Ezután a hőmérséklet ismét lecsökken, és néhány nappal később újra elkezdik a fűtési folyamatot.

Mi történik, ha a hőmérséklet ismét emelkedik?

A méhek újra szárnyalnak
A méhcsalád első repülése után a dolgozó méhek ismét elindulnak, hogy virágport keressenek a fiatal utódok számára. Már alig várjuk, hogy nyomon követhessük a DURA BEE-k munkáját, amíg az első üveg mézet a kezünkben tarthatjuk.

Lenyűgöző tények a méhekről
1. Meddig élnek a méhek?
A nyári hónapokban a méhcsalád dolgozó méhei éjjel-nappal dolgoznak. Élelemforrásokat keresnek a lárvák táplálására, nektárt gyűjtenek, méhsejteket építenek, és még sok minden mást! Megerőltető munkájuk miatt a méhek átlagosan csak 35 napig élnek. A méhkirálynők viszont átlagosan majdnem öt évig élnek.
2. Mit esznek a méhek télen?
A méhek által termelt mézet a télre való ellátmányként raktározzák el. Amikor mi, emberek ősszel mézzel segítjük magunkat, megfosztjuk a méheket a téli fejadagjuktól. Ennek pótlására a méhészek cukros vízzel etetik a méheket, amelyet azok erjesztenek, és téli táplálékként tárolnak.
3. Mit teszel, ha egy méhraj elhagyja a kaptárt?
A német polgári törvénykönyv nemcsak az emberi magatartást szabályozza, hanem azt is, hogy mit kell tenned, ha a saját méheid elhagyják a kaptárt. Ha a méhek elhagyják a kaptárt, de az ember nem követi azonnal a rajzó méheket, akkor elveszíti a méhek tulajdonjogát. Ha mégis követi a rajokat, akkor jogosult belépni harmadik fél tulajdonába, és vészhelyzetben akár ki is nyithatja valaki más lakatlan kaptárát.
4. Hány méhfaj létezik?
A mézelő méhek 40 millió éve népesítik be a Földet. Kilenc különböző méhfaj létezik a világon. Az Apis mellifera faj Európában és Afrikában őshonos. Németországban az Apis melliferának három alfaja létezik: az európai sötét méh, a karniolai mézelő méh és a Buckfast méh. Aki nem szakértő, annak nehéz megkülönböztetni őket.
5. A méhek nem fekete-sárgák
Amikor azt mondják, hogy képzeljünk el egy méhet, a legtöbb ember valószínűleg fekete és sárga csíkokat lát. Meglepő módon a csíkjaik valójában barnák és nem feketék! A fekete és sárga csíkok a darazsak megkülönböztető jegyei.
6. Mikor csípnek a méhek?
Csak a nőstény méhek képesek csípni, mivel a hím méheknek nincs fullánkjuk. A darazsakkal ellentétben, amelyek egymás után többször is képesek megcsípni, a méhek csak akkor szúrnak, amikor úgy vélik, hogy kolóniájuk veszélyben van. Miután használták a fullánkjukat, a méhek letépik a hasuk egy részét, hogy megpróbálják eltávolítani a fullánkot, majd elpusztulnak.
7. Hány szeme van a méheknek?
Az emberekkel ellentétben a méheknek nem csak két szemük van. A két nagy, fazettás szem (összetett szem), amelyet a megfigyelők először észrevesznek, nem képes különbséget tenni a fény és a sötétség között. Ahhoz, hogy erre képesek legyenek, a méheknek van egy plusz szemtípusuk. Az úgynevezett "ocelli" szemek, ez a harmadik szem nem mozog, és a méhek fejének közepén helyezkednek el.
8. A méhkirálynő határozza meg a többi méh nemét.
A királynő dönti el, hogy egy munkásméh (nőstény) vagy egy drón (hím) kikeljen. A nőstények akkor jönnek létre, ha a petét megtermékenyítik, míg a hímek meg nem termékenyített petéből fejlődnek ki (parthenogenezis). A királynő választja ki a megtermékenyítendő petéket.
9. Milyen gyorsan tudnak repülni a méhek?
A mézelő méhek maximális sebessége alig 24 km/h.
10. A méhek másképp látják a színeket, mint az emberek
Amikor a méhek különböző színű virágokkal teli nagy rétek fölött repülnek, hajlamosak a kék és sárga virágok felé venni az irányt. A méhek képesek látni az ultraibolya fényt, ezért nem látják a vöröset.
11. Mennyi munka szükséges egy kiló méz előállításához?
Egy kiló méz előállításához 350-400 méhnek kell egész életében dolgoznia. Egyetlen méh élete során körülbelül három gramm mézet termel.
12. Mennyi méhviaszt termel egy méhcsalád?
A rengeteg mézzel szemben, amelyet egy méhcsalád egy év alatt termel, csak körülbelül hat tealámpára elegendő viaszt állít elő. A viasz a dolgozó méh hasi részén található speciális mirigyekben készül.
13. A méhek képesek a kábítószerek és robbanóanyagok felkutatására
Szisztematikus kiképzéssel a méhek betaníthatók arra, hogy bizonyos illatokra reagáljanak. Hatékonyan használhatók drogok és robbanóanyagok felkutatására. Ezt a módszert már alkalmazzák az Egyesült Államokban. Sőt, a méhek még az átlagos nyomkövető kutyáknál is jobbak benne.
14. A méhkirálynőknek csak egy párzási repülésük van
A méhkirálynő életében csak egyszer hagyja el a kaptárat, hogy párosodjon. Több hímivarú méhpárral is párosodik. A párzási repülés során egy életre elegendő spermiumot kap, amellyel megtermékenyítheti a petéit.